רץ כצבי

הוי קל כנשר, עז כנמר, רץ כצבי וגיבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים

 

נדמה כי אין פסוק אשר ייטיב להגדיר את פועלו של הרב צבי גרינוולד. כאשר על כולם עולה הביטוי ההולם כל כך את שמו ומהותו- רץ כצבי.

כחייל נאמן לרבו , הפנים ויישם את דרישתו של המפקד- לצאת אל השטח ולהפיץ את מבצעיו! ללא חת וללא מורא , ללא חשבונות ובתמיכתה של בת זוגו היה ׳רץ׳ לאורכה ולרוחבה של הארץ מפיץ את אור התורה ומקרבה אל הבריות.

באותן שנים, בהן היתה המדינה הצעירה עוד בחיתוליה,  "חרשו" הרב גרינוולד וחבריו מכפר חב"ד את כל הקיבוצים בצפון ובדרום במבצע שכונה בפשטות ׳ערבי חב״ד׳. "היה זה בשנים שבהן כאילו עמדה חומר בין יהודים דתיים לשאינם דתיים", סיפר לימים הרב גרינוולד עצמו. ״הדור הצעיר בקיבוצים ובמושבים כמעט לא ידע כלל איך נראה יהודי דתי, שלא לדבר על חסיד. לכן כל כך התלהבו מהביקורים שלנו. פתאום הם יושבים בחברת חסידים שמחייכים אליהם, מסבירים פנים, משיבים על שאלות, שרים ניגונים מושכי לב. זה השאיר עליהם רושם אדיר, ומיד היו מגיעות הזמנות לערבי חב׳׳ד נוספים“.

במסגרת צעירי חב"ד בכל המבצעים לקרב יהודים. במשך עשרות שנים היה יוצא בערבים לקיבוצים ולישובים מרוחקים לערב חב"ד ללא תשלום, והיה חוזר לביתו בשעות המאוחרות של הלילה או בשעות המוקדמות של הבוקר; ובכל זאת בבוקר היה מתייצב על משמרתו כחייל בשדה החינוך של בית הספר למלאכה.

ערבי חב"ד הללו שברו שכבת קרח מסוימת. על מידת ההשפעה החיננית שלו, ניתן ללמוד מהסיפור אותו סיפר הרב גרינוולד עצמו בחיוך ירושלמי שובב: ״בסיום הערב היינו אומרים, שכשנכנסנו למקום למרות שאין בו מזוזה, היה זה בלית ברירה; אבל לצאת מפתח שאין בו מזוזה – איך אפשרי או שנקבע מזוזה, או שנישאר פה כל הלילה". כך קבענו עשרות רבות של מזוזות בקיבוצים, גם הרחוקים ביותר".

במשך השנים היו רבים שבאו אל הרב גרינוולד בטענה: "למה אתם מדברים עם הקיבוצניקים האלה בחביבות ובנועם. צריכים לומר להם בפנים את האמת – שהם מגדלים דור תלוש ומנוכר". מדובר היה בשנים שבהן השיטה של קירוב יהודים טרם הייתה פופולארית והייתה נחלתה של חב"ד בלבד. פעם אחת, כשנכנס הרב גרינוולד ל׳יחידות׳ אל הרבי, סיפר לו על הטענה הזאת. הרבי הרצין מאוד ואמר בלהט: ״הם אינם זקוקים לכך שיאמרו להם מה אין להם. זאת הם יודעים בעצמם. צריך לומר להם מהי יהדות, מהי חסידות, מה יכולות להעניק התורה ומצוותיה. ברגע שתתחיל לדבר על החסרונות שלהם – כל מה שתאמר אחר כך יהיה חסר ערך: כבר לא יהיה לך עם מי לדבר!"

מאז דרכו של הרב גרינוולד סלולה לפניו. ״אנחנו צריכים לחמם יהודים, להראות להם את העושר שיש ביהדות ובחסידות – טעמו וראו כי טוב ה', וחזקה על דברים היוצאים מן הלב שייכנסו אל הלב.

שתפו איתנו רגעים משלכם:

ספרו לנו סיפור והוסיפו תמונות

סגירת תפריט

Please provide the following Information

Contact Info of our family members will be stored in an excel spreadsheet to use for simchos

נא הזינו את פרטיכם להרשמה:

פרטי ההתקשרות של כל בני המשפחה יהיו נגישים בקובץ אקסל כאן במתחם הפרטי של המשפחה . לשימוש המשפחה עבור שמחות בעז"ה